4 x 4 dôvody, prečo si Zadar zamilujete

Zaujali vás lacné letenky do Zadaru a uvažujete, či sa tým smerom vydať?
Ocitli ste sa v okolí Zadaru na dovolenke a váhate, či má zmysel sa z pláže presunúť na chvíľu do mesta?

Rozhodne sa do Zadaru vyberte! Je to nádherné mesto, ktoré vás okúzli. Pokiaľ by ste tomu radi išli naproti, inšpirujte sa mojimi srdcovými tipmi, ktoré ma doviedli k tomu, že toto mesto milujem a opakovane sa do neho vraciam. Nech sa páči prvá štvorica:

1 x 4 = Unikátnosť

Kedysi sa mi jedna moja blízka osoba snažila priblížiť, kde presne to v tom Chorvátsku boli a aby mi pomohla sa rýchlo zorientovať, vybrala tieto znaky: „No, je tam riva, kde sa dá prejsť pri mori, potom taký kamenný kostolík, reštaurácia s rybami a aj trh s čerstvým ovocím a zeleninou.“ Ak ste niekedy boli v Chorvátsku na dovči pri mori, asi sa zhodneme, že ste boli presne na tomto mieste, pretože toto je charakteristika viac menej každej jednej dediny na chorvátskom pobreží.
Zadar? Zadar svojou jedinečnosťou nezapadne. Poďme sa spolu kuknúť, čo tak veľmi originálne tu nájdete.

Morský orgán

Morský orgán je hudobný nástroj, na ktorý hrá more. Môžete si pri ňom sadnúť a vychutnávať si zvuky, ktoré znejú, ako keby sa s vami rozprávali veľryby. Čím väčšie vlny, tým sú imaginárne veľryby hlasnejšie. Toto zvukové architektonické dielo sa rozoznelo prvýkrát v roku 2005. Navrhol ho chorvátsky architekt Nikola Bašić. Vo svete toto dielo nemá obdoby. Odporúčam sa navečer, s drinkom a niečím malým na zobkanie, vydať na koncert elementov. Je to vskutku zázračný zážitok. Prečo na večer?

Pozdrav slnku

O pár desiatok metrov ďalej totiž nájdete ďalšie Bašićove dielo a tým je Pozdrav slnku. Ten je vo forme solárneho kruhu o priemere 22 metrov a využíva cez deň nazbierané svetlo. Po západe slnka ho premieňa na originálne svetelné predstavenie. V jeho okolí nájdete aj menšie kruhy, ktoré predstavujú planéty našej slnečnej sústavy, ich veľkosť je proporciálna ich skutočnej veľkosti, vzdialenosť medzi nimi už nie, pretože v skutočnosti sú o mnoho ďalej. 

Tradičná výroba skla

Ak vás zaujíma, ako sa veci vyrábajú a vyrábali kedysi, rozhodne si prídete na svoje v jedinečnom Múzeu starovekého skla. V lete tam študenti každý deň ukazujú, ako sa tvoria sklenené výrobky pomocou rôznych techník – fúkanie sklenených nádob, opracovanie perál zo skla, či ako sa farbí sklo. Navyše si môžete kuknúť aj históriu v podobe zbierky, ktorá ukazuje cez 5.000 exponátov z obdobia od prvého storočia pred naším letopočtom až do piateho toho nášho. A ak si budete chcieť odniesť aj nejakú tú originálnu pamiatku, môžete sa na záver (či na úvod?) zastaviť v suvenír shope. 

Krajka

Keď sa prejdete starým mestom, nájdete v ňom babky tkajúce obmeny tradičnej pašskej krajky. Ku klasickým obrusom sa pridávajú už aj menej tradičné háčkované šaty či svetríky, ktoré si môžete aj zakúpiť. Originál pašská krajka pochádza z neďalekého ostrova Pag. Benediktínske sestry, ktoré boli prvými učiteľkami v regióne, založili dievčenskú školu, v ktorej popri inom učili aj tkať krajku.
Krajku, ktorú ani dnes nie je možné strojovo zreplikovať.

2 x 4 = História

Málokde sa vám podarí prechádzať sa pomedzi tisícročia starými ruinami, ktoré sú zakomponované do dnešného života tak prirodzene (alebo skôr dnešný život do nich?), že si to uvedomíte, až si sadnete na kávu a máte čas sa trošku rozhliadnuť. Ktoré miesta vám odporúčam?  

Sveti Donat

Neprehliadnuteľný symbol mesta, ktorý bol postavený v deviatom storočí a pôvodne to bol Kostol svätej Trojice, až časom sa premenoval na Sv. Donat – podľa mena biskupa, ktorý ho nechal postaviť. Kostol má vynikajúcu akustiku a dodnes je možné si v ňom za pár eur vypočuť koncert klasickej hudby a vychutnať si tak jeho atmosféru. Kedysi bývalo v kostole aj archeologické múzeum. Vzhľadom na rozrastajúcu sa zbierku, bolo potrebné múzeum presťahovať a to len pár kúskov od tejto najznámejšej zadarskej budovy.

Archeologické múzeum

Keď budete mať potrebu sa v lete trošku schladiť a vzdialiť sa od vonkajšieho diania, môžete tak urobiť v archeologickom múzeu, kde na troch poschodiach nájdete artefakty zo vzdialenej histórie okolia Zadaru. Navyše je z múzea super výhľad na rímske fórum.

Rímske fórum

Sú zrúcaniny chrámov a kolonád, ktoré boli postavené v priebehu niekoľkých storočí – od prvého pred naším, až po tretie nášho letopočtu. Odohrával sa v ňom bežný mestský život s obchodníkmi a remeselníkmi. Ak by ste sa radi presunuli do minulosti, v turistickom office je možné si prenajať okuliare s virtuálnou realitou, ktoré vás prevedú históriou na vlastné oči. Ruiny sú prístupné celoročne a môžete sa na ne pozerať a vychutnávať si ich atmosféru buď v rozšírenej realite, alebo aj tej úplne bežnej stredomorskej – a to z blízkej kaviarne.

Historické kaviarne

Tým, že je Zadar mesto s históriou doslova tesanou do kameňa, do akejkoľvek kaviarne si sadnete, dýchne na vás duch starobylého mesta. Jednu takú kaviarničku nájdete pri Sv. Donate, už o niečo horšie si tam zaistite miesto. Moje o niečo obľúbenejšie miestečko je jedna z najstarších kaviarní v Chorvátsku, ktorej vznik sa datuje až niekde do 19 teho storočia a je nalepená na kostol sv. Lovre. Má parádne zrenovovaný interiér, ktorý vám dopraje pohodlie, a zároveň umožní obdiv historických častí, ktoré sú v ňom nádherne zachované. Dáte si mali, velki ili bijelu (male macchiato, veľké alebo latté)? 😊

3 x 4 = Jedlo

Viem, že keď idete do Chorvátska, tak veľmi pravdepodobne budete hľadať rybky, kalamáre, čevapi či poriadny steak.  Keď sa toho však prejete, budete mať chuť aj na trošku inú kuchyňu a tu nájdete v mojom výbere tu:

Submarine

A rovno žltá ponorka, ako spievajú Beatleasáci, je originál chorvátska fast-foodová frančíza. Svetlo sveta uzrela pred desiatim rokmi a k dvadsiatim lokáciám po väčších chorvátskych mestách, sa pridali aj nejaké v Rumunsku. Ponuka? Lokálne suroviny, burgre, opekané zemiaky, a pozor aj vynikajúca veganská ponuka, na ktorej si pochutíte aj s presvedčenými mäsožravcami (ak by ale inak nedali, mäsko si tu doprajú tiež). Ak si tam zájdete v nedeľu aj s deckami (a tie majú pod 10 rokov), obsluha vám dá jedlo pre deti k vašej večeri zdarma. A baloníky k tomu. Kde sa hrabe mekáč.

Maguro a At Bangkok

Dovolila som si tieto dve miesta dať do jedného bodu, pretože ich spája ázijská kuchyňa. Vyňuňané sushi, či kung pao si dáte v asian-fusion reštaurácií, Maguro, kde aj stolovanie je zážitok. Môžete si sadnúť priamo k oknu a vychutnávať si výhľad na námestíčko.

Druhou možnosťou je nedávno otvorená thajská reštaurácia At Bangkok, kde zelené kari chutí presne ako to v Bangkoku či na Ko Pha Ngane. Interiér hádam ešte vyladia, ale ich jedlo môže spôsobovať závislosti, takže opatrne!

The Botanist

Vegáni a vegetariáni to majú v Chorvátsku ťažké a to preto, že tieto dve slová zatiaľ k miestnym do slovníka neprenikli. Ale aj tu sa blýska na o trošinku lepšie časy. Aj vďaka čisto plant-based reštaurácií, kde robia fantastické, nádherne prezentované jedlá, po ktorých sa budete zalizovať celý ďalší deň. A aj nejakú tú peknú fotku na instáč tu získate (priniesol vám už niekto dezert v drevenej krabičke na kľúčik?). Prekvapenie, chuť, úcta k prírode. Šup!

Sabunjar

Nakoniec jedna typická domáca reštika, kde uvidíte vysoko postavených politikov s businessmanmi sedieť vedľa robotníkov a rybárov. Jedlo sa tu točí neskutočnou rýchlosťou a hostia tiež. Varia tu za pár eury vynikajúce domáce jedlá a na absolútne nič sa tu nehrajú. Nečakajte výhľady na more (skôr na cestu), ani žiaden styling. Ak ste si kedy priali starú mater z Chorvátska, tak vedzte, že keby ste ju mali, uvarí vám presne takto. A ak ste mäsový typ, tak na jahňacie a teľacie jedine sem.

4 x 4 = Atmosféra

Keď už sme si naplnili brušká a predišli (alebo nepredišli) produktívnym diskusiám vyvolaným hladom (napríklad na tému – kto môže za to, že sa deti spálili, či prečo je lepšie tú nafukovačku neopierať o ostrý kameň), tak sa môžeme začať venovať aj tej romantike. Pláže. Zapadajúce slnko. Vôňa mora. A možno aj nejaké tie pekné suveníry v starom meste. Že tanec? Aj také máme!

Trhy

Mne sa v Zadare najviac páčia tie, ktoré sú pri sv. Donate. Nájdete tam kopec cetiek, ALE aj miestnych umelcov, či výrobcov keramiky. S kamoškami sme objavili lokálnu maliarku, Anu, ktorá zachycuje miestne stereotypy veľmi vtipným spôsobom a ešte aj svojským, jedinečným štýlom. Obrázok ako super letná spomienka. Hneď v stánku vedľa nájdete aj klasické olejové maľby mora či olivovníkov a zase o kúsok ďalej aj nejaký ten hrnček či mažiar, ak by sa vám práve tohto zachcelo.

Uličky starého mesta

Prechádzka po starom meste vám dodá do žíl predovšetkým inšpiráciu. Domy z opracovaného kameňa, vyleštené chodníčky, po ktorých sa producírovali ešte Rimania, krásne šaty navezené väčšinou z Turecka, blyštiace sa zlato a kamene v osvetlených výkladoch a predovšetkým… zmrzlina. Neviem, či je hriech si v Chorvátsku dávať taliansku zmrzlinu, ale snáď pomôže, že zakladatelia love brandu A-Roma, pochádzajú z Chorvátska. Táto rodinná firma vyhrala niekoľko cien za brand, chuť a dokonca aj interiérový design predajní. Učili sa v Taliansku, preto talianska zmrzka.
Keď zmrzku, drahí moji, tak jedine v A-Roma.  

Bamboo beach bar

Barov a diskoték nájdete v tomto meste mraky. Ale len jeden je pri majáku, priamo na pláži, so super eventami a DJmi. Cez deň si tam môžete zájsť na kávu, či na jedlo, večer na drink, zábavu a možno aj nočnú kúpačku. Navyše je toto miesto len kúštik od vyhlásenej pláže Zadaru – Borik. Odporúčam. Dobrá párty či príjemný poobedný chill s uvoľnenou hudbou, oboje tu považujte za istotu.

Pláže

Pri návšteve Zadaru ľahko zabudnete, že ste sa vlastne chceli aj okúpať. Aké pláže navštíviť? Rozhodne 1,5 km dlhá pláž Borik (kde začať či skončiť už viete a ak nie, tak si znova prečítajte bod vyššie). Nájdete na nej aj prémiové hotely, postupné vstupy do mora, dlhé móla a borovice, ktoré vám zaručia tieň. Druhé miesto, ktoré vám možno, keď budete v meste, nenapadne, je mestská pláž. Tá je priamo pri morskom orgáne. Nádherné pláže sú aj kúsok od Zadaru, ale o tom si povieme niekedy nabudúce.

Zadar je nielen nádherné, jedinečné mesto plné histórie, atmosféry a vynikajúceho jedla, je to aj mesto, ktoré je veľmi dostupné. Doletíte sem z Prahy či z Viedne, a keď si booknete letenky skoro (väčšinou ich Ryanair na novú sezónu zverejňuje v apríli), tak sa sem dostanete vyslovene za pár eur (konkrétne 15-25 EUR jeden let).

Ubytko? U nás. To je jasné. Zostáva už len vyriešiť, kedy vyraziť. Ak chcete kúpačku a váľačku, leto to istí. Ak ste skôr na pamiatky a výlety, doprajte si sem výlet pred, či po sezóne – máj – jún, či september.

Čo dodať na záver? Kedykoľvek sa sem vydáte, vedzte, že Zadar si zamilujete, rovnako ako si on zamiluje vás!

P.S.: Páčil sa Vám článok? Podeľte sa oň s kámošmi a ďalšiu inšpiráciu si nechajte poslať rovno do schránky!

Milovníčka mora, slnka a vetra vo vlasoch, ktorá vám prináša zaujímavosti zo severnej Dalmácie, jej obľúbeného kúta sveta, kde žije so svojim partnerom Jurem a mačkou Micou.